

Legger om strømstøtten
Bare detaljer gjenstår før regjeringen kan legge fram endringer i strømstøtten. Endringene blir etter planen lagt fram senere denne uken.
Planen legges fram senere denne uken
NRK skal ha snakket med flere kilder med innsikt i regjeringens arbeid, og her er de viktigste konklusjonene etter deres oppfatning:
- I dag blir forbrukerne kompensert på grunnlag av en månedlig gjennomsnittspris. Nå blir det en kompensasjon time for time.
- Det blir ikke innført en makspris på strøm.
- Regjeringen foreslår heller ikke å endre innslagspunktene i støtteordningen. I dag gis det støtte når strømprisen går over 70 øre per kilowattime, 90 prosent i vintermånedene og 80 prosent resten av året. Moms kommer i tillegg.
- Ordningen for bedriftene styrkes, slik at flere skal kunne få støtte. Men hovedgrepet med fastprisavtaler for å gi bedriftene mer forutsigbarhet, ligger fast.
Positive og negative sider
Hensikten er at folk skal komme bedre ut av ordningen rent økonomisk, ifølge NRKs opplysninger.
Et argument NRK trekker fram mot å legge om på denne måten, har vært at det vil kunne ta inntil et halvt år å få en slik ordning på plass.