— Det er et evighetsarbeid
Mangfoldsplakaten har bursdag, og det feires med selvrefleksjon og kortspill.
I mai fyller Mangfoldsplakaten 5 år. I den anledning arrangerer Frivillighet Norge fagdag med foredrag, samtaler og andre aktiviteter på Frivillighetens Hus.
— Mangfoldsplakaten er et verktøy vi har laget for å hjelpe frivillige organisasjoner med å utvikle og øke mangfoldet, forklarer Ida Marie Holmin til Journalen. Hun er assisterende generalsekretær i Frivillighet Norge.
- Mangfold er stor variasjon, at det finnes mange forskjellige typer eller varianter.
- Når det handler om mennesker, kan mangfold bety at folk har forskjellig etnisitet, kjønn, alder, religion, funksjonsevne, seksuell orientering osv.
- Man snakker ofte om slikt mangfold i forbindelse med likestilling, diskriminering, inkludering og representasjon.
- Meningsmangfold vil si at ulike meninger om saker er representert eller kommer til uttrykk.
Hentet fra snl.no
Hun sier det er viktig at frivillige organisasjoner jobber med mangfold fordi det skaper grunnlag for et mer åpent og inkluderende samfunn.
Representanter fra blant annet Den norske turistforening (DNT), Jeunesses Musicales Norway (JMN) og Flexid har kommet for å holde foredrag og ha samtaler om mangfold.
I fokus er viktigheten av å prioritere mangfold, strategier for å skape mangfold og hvordan måle om tiltak faktisk fungerer.
Konkrete tiltak
Fagsjef for folkehelse og inkludering hos DNT, Marte Bulie, understreker i sitt foredrag hvor viktig det er å å ta konkrete valg for å sikre mangfold i organisasjonene.
— Vi må romme mangfoldet som finnes i samfunnet for å være aktuelle. Og mangfold er et veivalg.
Et av tiltakene DNT jobber med er å tilrettelegge hyttene sine for alle besøkende.

— Å jobbe med mangfold er et evighetsarbeid. Jeg skulle ønske vi ikke trengte å jobbe med denne tematikken, men vi ser at det er nødvendig, forteller Bulie ærlig til publikum.
Sofie Sætervik er leder for program i JMN og forteller at de holder kurs for ungdom for å gi dem ressurser og selvtillit til å bli med i tillitsverv.
Hun sier folk som ikke har norske foreldre har dårligere forutsetninger for å vite hva et tillitsverv i en norsk organisasjon innebærer. Det vil de hjelpe med.
— Vi arrangerer kurs i styrearbeid, ledelse og viktigheten av deres perspektiver. Vi skal ikke bare ha mennesker med forskjellig bakgrunn, men være åpen for perspektivene og idéene det bringer med seg.
Integrering eller inkludering?
Konferansier Sosan Asgari Mollestad sier Mangfoldsplakaten må inn i systemene med én gang, og ikke bare bli et dokument.
Hun vektlegger at det i prosesser som disse er forskjell på å integrere og inkludere noen.
Warsame Ali er daglig leder i Flexid og forklarer sin forståelse av denne forskjellen.

— Inkludering handler om i hvilken grad jeg føler at jeg blir sett og anerkjent. Integrering er en rekke mål og parametere som sikrer at jeg har muligheten til å få meg utdanning og jobb senere, svarer han.
— Jeg tror god inkludering kan føre til god integrering.
Han viser til tall fra en rapport han laget på bestilling fra Norsk Friluftsliv som viser at mange innvandrere føler terskelen er høy for å delta i friluftsliv.

Håvard Øvregård er seniorrådgiver i Norges Idrettsforbund og legger til at faktorer som økonomi også spiller en rolle for deltakelse.
— Gutter og jenter med minoritetsbakgrunn deltar mindre i idretten, men justerer vi for sosioøkonomisk status blir forskjellene mye mindre.
Fellesskap gjennom idretten
Dagens siste taler er komiker Yousef Hadaoui. Han snakker om sin opplevelse av å vokse opp på Bøler og jobbe i NRK som andregenerasjonsinnvandrer.
Hadaoui sier miljøet var hardt. Han gikk i klasse med Joe Erling Jahr, en drapsdømt mann tilknyttet det nynazistiske miljøet.

Ifølge Hadaoui hadde flere i hans lokalmiljø slike tilknytninger. Og flere av dem spilte han på fotballag med. Det er han takknemlig for.
— Jeg slapp unna mye hets på grunn av fotballen, sier Hadaoui.
— Treneren vår skapte samhold gjennom logoen på fotballdrakta. Han sa vi skulle blø for Bølerdrakta.
Veien videre
Holmen har sett fram til dagens arrangement og håper alle får inspirasjon og ekstra lyst til å jobbe videre med mangfold i egne organisasjoner.
— De må fortsette å tenke gjennom hvordan de kan få med fler, og om det kan finnes noen barrierer i organisasjonen som gjør at man ikke når fram til de man ønsker.

Holmen håper også at flere organisasjoner signerer Mangfoldsplakaten.
Så langt har over 100 frivillige organisasjoner signert Mangfoldsplakaten. Blant disse er Norges Speiderforbund, Norsk Folkehjelp og Fontenehuset Oslo Øst og Bergen.