– Verden trenger mer sang!

En mandagskveld på Herr Nilsen trer et jazzband på scenen, og gjestene harmonerer og synger med: dette er pubkor.

Jazzband på Herr Nilson

Musikerne Petter Dalane og Ingeborg Gravem Sollid med mikrofonen under oppvarming til kveldens festligheter. 

Jazzmusikerne Petter Dalane og Ingeborg Gravem Sollid opplevde at folk flest så på jazzmusikk som kun for de spesielt interesserte og som en snever sjanger. Inspirert av fenomenet pubkor, startet de to musikerne opp "jazzkor" på Herr Nilsen.

– Vi ønsker å gjøre jazz mer tilgjengelig, og inviterer inn til lavterskeltilbud med oss, sier Sollid.

Kor.no beskriver pubkor som et tilbud for de som ønsker å synge, men som ikke helt har turt. Det skal være uforpliktet og en pause fra presentasjonsangst.

Sollid forteller at det har vært viktig for både dem og Herr Nilsen å beholde gratis inngang for å være så inkluderende som mulig, hvor de allerede opplever gjester i alle kjønn og aldersspenn.

– Det er jo også kult at det kommer alt i fra landets beste jazzmusikere til mennesker som aldri har sunget en tone i sitt liv, legger Dalane til.

De startet tilbudet i samarbeid med Herr Nilsen høsten 2025, og uttrykker glede både over gjester som har kommet og gått, og de som velger å komme igjen.

– Det er som regel 50/50 gjengangere og nye gjester hvert arrangement, sier Dalane.

Gjester på jazzkor på Herr Nilsen
Fra venstre: Vilde Aakre Lie, Ingrid Fallet og Bjørn Kvåle Tromsdal er fast gjeng på arrangementet.

Bjørn Kvåle Tromsdal og vennegjengen er faste gjester på arrangementet, og forteller at kombinasjonen av at det er lavterskel og sosialt får de til å komme igjen. Venninne Vildre Aakre Lie legger til at både hun og Tromsdal er musikere, men at de trives med kombinasjonen av erfarne og uerfarne.

– Det er jo gjerne det som er målgruppen, folk som gjerne ikke driver med jazz til vanlig, sier Lie.

Ingrid Fallet driver ikke med musikk til vanlig, men liker at tilbudet er så unikt.

– Jeg hadde aldri hørt sangene før, men det er "learning by doing", sier Fallet.

På spørsmål om hvorfor dra på jazzkor/pubkor var Lie klar i svaret:

– Finnes det noe mer samlende og hyggelig enn å synge sammen?

– Man føler seg så jævlig bra når man har sunget med noen, verden trenger mer sang, avslutter Tromsdal.

Jazzband gjennom baren på Herr Nilsen
Jazzbandet står for felles sang og stemning på Herr Nilsen.