MDG satser på taktiske velgere

Miljøpartiet De Grønne (MDG) har kjempet mot sperregrensen. Under årets valgkamp har de satset stort på å nå de taktiske velgerne og meningsmålingene peker oppover.

Vindu med "Stem MDG"-plakat mot ruten
Kort oppsummert
  • MDG har oppfordret til taktisk stemmegivning i årets valgkamp. Etter Stortingsvalget i 2021 lå de 1721 stemmer under sperregrensen.
  • Velgere og politikere er uenige om effekten taktisk stemmegivning egentlig vil få.

Under Stortingsvalget i 2021 fikk MDG en oppslutning på 3,9 prosent, kun 1721 stemmer unna å komme over sperregrensen. Dette ville økt antallet mandater på Stortinget fra tre til seks.

Ikke alle velgere har like stor tro på denne måten å avlegge stemmen sin på.

– Jeg har prøvd å stemme taktisk tidligere og det fungerte ikke. Det handler kanskje litt om momentum i valgkampen og sånt, men i år valgte jeg å ikke stemme taktisk, selv om jeg stemte på et parti som er veldig opptatt av det taktiske, sånn sett, forteller velger William Tomren-Berg (21).

William (21) portrett
William Tomren-Berg (21) opplevde tidligere at å stemme taktisk ikke nyttet.


Arve Juritzen, folkevalgt medlem av Oslo Høyres bystyre, mener det har blitt gitt misinformasjon om taktisk stemmegivning og dens virkelige effekt.

Han begrunner det med at ens foretrukne parti kan ende opp fattigere representert og med mindre påvirkningskraft.

Stor interesse for taktisk stemming

Håkon Lindahl, politisk rådgiver for MDGs stortingsgruppe, sier det har vært stor interesse og generelt positive holdninger til taktisk stemmegivning blant velgere i år.

– Det har vært et bevisst poeng å sette sperregrensen i sentrum av partiets valgkamp og det ser ut å ha fungert, sier han til Journalen.

Politisk rådgiver Håkon Lindahl foran Stortinget
Politisk rådgiver Håkon Lindahl er fornøyd med MDGs valgkamp så langt.


– Vi merker at det er et budskap som appellerer til mange. Hvorvidt MDG kommer over eller under sperregrensen kan faktisk avgjøre hvilken side som vinner valget.

I tillegg mener han at mange velgere ikke ønsker Sylvi Listhaug som statsminister, derfor har strategien om at taktisk stemming på MDG kan sikre Støre som statsminister fungert.

– Altså, vi begynte jo denne valgkampen langt under sperregrensen, vi var i hvert fall veldig lavt nede på tretallet og avskrevet som en faktor i dette valget. Likevel har vi klart å få til det prosjektet vi gikk til valg på og fokuset på sperregrensen har nok hatt ganske stor betydning, mener han.

– Har nok ikke sett noen satse så sterkt før

Jo Saglie er forsker ved Instituttet for samfunnsforskning, hvor han for øyeblikket jobber på årets Stortingsvalgundersøkelse.

– Vi har nok ikke sett tidligere at noe parti har satset så sterkt på taktisk stemmegivning som MDG gjør nå, og som har gjort det til sitt hovedbudskap i valgkampen.

Likevel forklarer han at det ikke er et nytt fenomen, og at det er mange velgere som allerede stemmer av ulike taktiske årsaker.

Ønsker at folk stemmer med hjertet

Lindahl fra MDG sitter med inntrykket av at de fleste velgere forstår MDGs budskap, men at de til syvende og sist stemmer med hjertet. Dette oppfordrer partileder Arild Hermstad selv til også, ved å legge vekt på at det handler om å gjøre seg opp en helhetsvurdering.