Reaksjonene etter valgnatten
Etter en lang valgnatt var alle partilederne samlet for pressekonferanse på Stortinget. Flere av partilederne fikk mulighet til å bekrefte noen planer for fremtiden.
Ap- seier, et historisk stort Frp og krisevalg for Høyre var noen av temaene som sto sentralt da partilederne møttes for pressekonferanse på Stortinget etter at valgresultatet var klart.
Åpen for samtaler
Etter seieren var det flere punkter statsminister Jonas Gahr Støre ønsket å få frem. Han legger ikke skjul på at han ønsker et godt samarbeid med partiene på venstresiden, selv om partiet slår fast at de vil fortsette i en ren Arbeiderparti-regjering.
– Jeg vil lytte til hva som er viktig for partiene og deres velgere. Jeg har stor tro på at vi skal finne gode løsninger for de problemene vi står overfor, forklarte en fornøyd Støre.
Solbergs fremtid i fokus
Høyre gjorde sitt verste valg siden 2005. Dette har fått flere profiler i partiet, som Fabian Stang, til å stille spørsmål rundt Erna Solbergs fremtid som partileder.
Selv forstår Solberg at fremtiden hennes som partileder blir evaluert
– Det er helt naturlig at man gjør en vurdering etter at ting ikke har gått som planlagt, fortalte en skuffet Høyre-leder.
Solberg peker videre på at hun holder på stillingen sin inntil videre.
– Inntil Høyre anser det som riktig med et generasjonsskifte, kommer jeg til å forbli leder for Høyre.
At Høyre havnet i skvis mellom to partier som drar i hver sin retning, er noe Solberg peker på som en mulig forklaring på at resultatene deres ikke gikk som ønsket.
Frp-rekord og historisk MDG
I en verden der Frp og MDG har store politiske forskjeller mellom seg, hadde deres respektive partiledere ett likhetstrekk på valgnatten. Både Sylvi Listhaug og Arild Hermstad var opptatt av å takke velgerne sine for tilliten.
For Frp ble dette en historisk kveld. Partiet gjorde sitt beste valg noensinne, med over dobbelt så mange stemmer som i 2021. De endte på 23,9 prosent. Listhaug brukte talerstolen til å slå fast at partiet nå står sterkere enn noen gang, og lovet å fortsatt jobbe hardt for å stoppe statlig sløsing, og å få ned skatter og avgifter.
Også Miljøpartiet De Grønne hadde grunn til å feire. Partiet kom trygt over sperregrensen med 4,6 prosent, deres beste resultat noensinne. Hermstad la vekt på at dette er et tydelig signal fra velgerne om at klimakampen fortsatt står høyt på dagsorden. På spørsmål om MDGs fremgang kunne skyldes at mange velgere fryktet Listhaug som statsminister, svarte Hermstad:
– Det har vært viktig for oss å peke på rødgrønn side, og at vi vil ha Støre som statsminister.
Venstre under sperregrensa
Det var venstre-leder Guri Melby som hadde minst å juble over etter årets stortingsvalg. Venstre fikk en oppslutning på 3,7 prosent, et helt prosentpoeng mindre enn i 2021, og havna med det under sperregrensa.

– Det er veldig skuffende, sier en fortvilt Guri Melby
Hun mener at det fortsatt er et stort behov for et tydelig, liberalt sentrumsparti i norsk politikk. Melby sier hun skal fortsette å kjempe for en mer offensiv klimapolitikk, mer internasjonalt samarbeid og mer solidarisk politikk med de tre mandatene Venstre fikk.