Rødtleder om valgdagen: - Tror det blir ekstremt jevnt

Marie Sneve Martinussen avlegger stemmen sin på Halmstad skole i Moss. Hun synes det er alvorlig at ikke alle benytter seg av stemmeretten sin.

Marie Sneve Martinussen utenfor Halmstad skole.

Marie Sneve Martinussen utenfor Halmstad skole. 

Klokken nærmer seg ni, mandag 8. september. Det er valgdag og Marie Sneve Martinussen skal avlegge sin stemme på Halmstad skole. Hun har på seg rød leppestift, den som har blitt signaturen til partilederen. Det er ingen tvil om hva hun skal stemme i dag.

Hun virker til å være i et strålende humør da hun møter pressen, og deler noen korte høflighetsfraser med dem før hun går inn i gymsalen der stemmeseddelen venter på henne.

Marie Sneve Martinussen inni i valgboden.
Her gir partilederen til Rødt sin stemme.
Marie Sneve Martinussen i godt humør etter å ha gitt stemmet hennes.

Mange blir hjemme

– Vi vet at det er 22 prosent i Norge som ikke har tenkt til å bruke stemmeretten sin, og det betyr at det nest største partiet i Norge er de som ikke stemmer, sier partileder i Rødt, Marie Sneve Martinussen.

På spørsmål om hvorfor det er viktig å stemme, svarer partilederen at det er en stor sammenheng mellom det å stemme og hva slags makt du har i samfunnet. Hun forklarer at de med høyere utdanning og inntekt stemmer oftere enn de med lavere utdanning og inntekt.

– Rødt er jo et parti som vil få ned forskjellene. Vi mener at uføre, minstepensjonister og arbeidsfolk trenger mer makt i samfunnet, så det er ekstra viktig at folk stemmer den dagen i året de faktisk har makt.

Partilederen til Rødt svarer et par spørsmål fra Journalen.

– Tør ikke putte penger på noe som helst

Hva valgresultatet blir, klarer hun ikke å gjette. Men hun mener at det kommer til å bli ekstremt jevnt. Hun påpeker at Rødt kjemper for mandater i hvert eneste fylke, sier at det er snakk om et par hundre stemmer som vipper mandatene deres inn eller ut.

– Jeg er veldig spent, og jeg håper at Rødt blir så stort og sterkt at vi ikke er til å komme utenom, sånn at vi kan bruke den posisjonen til å holde Arbeiderpartiet på matta og få gode resultater, sier hun.

Fredric Nygård er vant med å være i stemmestyret ved Halmstad skole.
Fredric Nygård er på plass i valglokalet på Halmstad skole.

– En viktig jobb

Fredric Nygård står klar for å hjelpe de som kommer innom på valgdagen. Han er leder for stemmestyret i Halmstad og har jobbet i styret ved flere valg gjennom årene.

Nygård er godt vant med at politikere dukker opp i stemmelokalet.

– Vi opplever jo at det blir litt ekstra fokus på valget når de som er kandidater og står på listene, er ute i lokalene på valgdagen. Det er også med på å underbygge hvor viktig det er å stemme, sier han.

Om planleggingen av valgdagen, sier han at de har et valgstyre i kommunen som jobber aktivt med å blant annet gi opplæring til ledere, nestledere og valgmedarbeidere.

– Det er en viktig jobb, og vi er et godt lag som jobber på de ulike stedene og sørger for at valget går riktig for seg.

Stikkord