Retningsdrift i motvind: – Nå må vi vite bedre

BaneNor vil bygge ut sporene sine i strekningen Oslo S - Bryn. Dette vil vil skje på bekostning av husene i Enebakkveien.

Enebakkveien skilt på 42

BaneNor sine planer om utbygging av togspor vil få konsekvenser for husene i Enebakkveien.

 

Tog hvert tiende minutt mellom Ski, Asker og Lillestrøm vil kunne støtte 5000 passasjerer. Men det vil også bety riving av flere av husene på Hylla.

Hylla er betegnelsen på husene med adressene Enebakkveien 40 til og med 60 på Vålerenga.

Konsekvensene for det verneverdige kulturmiljøet og hele boligområdet blir store, deler Fortidsminneforeningen på sin nettside. Husene står på Byantikvarets "gule lister".

– De er vernet, men ikke fredet, sier Håkon Wium Lie. Han er aktiv i foreningens avdeling i Oslo og Akershus

Vy tog som kjører forbi
Togene går i dag forbi Enebakkveien. Blir prosjektet gjennomført som planlagt vil toget gå over der gaten i dag er.

BaneNor og kommunen i samarbeid

BaneNor ønsker i samarbeid med Oslo kommune å gjennomføre et prosjekt som vil effektivisere togtrafikken inn og ut av Oslo. Dette vil ikke skje uten motstand.

For å effektivisere togtrafikken er det nødt til å være retningsdrift, og ikke linjedrift som strekningen i dag operer med, deler Mari Rjaanes, kommunikasjonsansvarlig for BaneNor.

– Dette vil si at togene går i samme retning på ett spor, i stedet for tog i begge kjøreretninger på samme spor.

– Jeg har aldri opplevd togene som noe problem, før BaneNor sine planer, forteller Wium Lie

– Ville vært et stort tap

Wium Lie er ikke bare aktiv i Fortidsminneforeningens avdeling i Oslo og Akershus. Han eier også et av husene på Hylla.

Nabolaget kaller han skjermet, men sentrumsnært. Det ville vært et stort tap for byen å rive et harmonisk nabolag med trehusbebyggelse forsetter han.

– Nå må vite bedre, sier han. Slik gjorde vi altfor mye i det forrige århundre.

Arbeidet foreningen nå gjør, er en fortsettelse av aktivismen som reddet strøket på 70-tallet forteller han.

Han håper foreningens krav om bevaring går gjennom. De eldste av trehusene er oppført så tidlig som på 1850-tallet.

Inngang til trehus i Enebakkveien
De eldste husene på Hylla er bygget på 1850-tallet

Wium Lie kan også dele at Byantikvaren har utarbeidet en liste med nærliggende tomter som husene kan flyttes til.

Skal opp til høring

Samferdselsministeren sier riving og ombygging i området vil starte innen 2030. Dette deler NRK 31. oktober.

BaneNor eier i dag flere av husene i gata. Rjaasa forteller at de verneverdige husene har blitt undersøkt for å kartlegge teknisk og antikvarisk tilstand. Husene som egner seg for utleie vil bli leid ut frem til det blir vedtatt en reguleringsplan.

– Vi planlegger å legge et planprogram opp for høring i mars 2026, sier Rjaasa.

Dette programmet vil legge rammer for videre arbeid med en reguleringsplan som vil bestemme hvordan området kan brukes.

Stikkord