– Vær den du har lyst til å være
Klesforsker Ingun Klepp mener dagens klesnormer er for strenge. Unge på Grünerløkka har flere tanker om hvorfor det er slik.
Foss-elever opplever større stilmangfold
Anna (16 år) og Mya (16 år) går på Foss Videregående Skole. De mener at flertallet av dagens unge er opptatt av å følge klesnormene. Videre forteller jentene at sosiale medier har stor påvirkning på hvordan dagens unge kler seg, der mange ønsker å følge trendene. Anna understreker også at bosted påvirker klesstilen.
– Her på Grünerløkka tror jeg det er flere som handler i bruktbutikker og kjøper plagg som har blitt brukt før, forteller Anna.
Venninnene tror at elevene på Foss skiller seg mer ut i klesstilen enn elever på for eksempel Oslo Handelsgymnasium eller Blindern.
– Foss er en av skolene i Oslo hvor man ser en mer mangfoldig stil, forteller Anna.
Mot til å gå egne veier
Herman Holter (24) studerer design og klær ved Kunst Høgskolen i Oslo. Han mener man bør følge sin egen stil og tørre å skille seg ut fra mengden. Holter oppfordrer flere til å gå egne veier:
– Vær den du har lyst til å være, sier Holter.
Vanskelig å skille seg ut
Ingun Grimstad Klepp (64) er professor ved klær og bærekraft ved OsloMet. Hun mener det er for strenge klesnormer i Norge og i resten av vesten. Klepp forteller at mange kjenner på et press mellom sin egen stil og det samfunnet forventer at de skal gå i.
– Klær påvirker oss fysisk og mentalt. Det kan være lurt å tenke over om normene vi har er for strenge, og om det er for vanskelig å være annerledes i dagens samfunn, sier Klepp.
