150 kroner igjen etter faste utgifter: – Umulig å spare

Olivia (22) sitter igjen med bare 150 kroner etter at de faste utgiftene er betalt. Hun går andre året på journalistikk på OsloMet og bor privat i Oslo. For henne er studentøkonomien så trang at det er vanskelig å spare penger.

Student med avvist bankort

Student fikk avvist transaksjonen, når han prøvde å betale for maten sin. 

Kort oppsummert:
  • Martin og Olivia forteller hvordan de får økonomien til gå rundt i hverdagen.
  • Høye boutgifter gjør at Olivia sliter økonomisk, mens Martin har bedre råd i Volda.
  • Studentutgiftene varierer, men boutgiftene har mye å si for hvor mye penger man har igjen på slutten av måneden.

– Egentlig ekstremt dårlig, sier Olivia om sin egen økonomi.

Hver måned betaler hun 7500 kroner i husleie, i tillegg til strøm. Hun bor privat fordi hun ikke fikk studentbolig.

– Det var ganske tilfeldig at eg valgte å bu der. Eg fekk ikkje studentbolig og tok det første eg fant, sier hun.

Etter at husleien og andre faste utgifter er betalt, bruker hun rundt 2000 kroner i måneden på mat. Utover det går pengene blant annet til øl og snus.

Selv om økonomien er stram, prøver Olivia fortsatt å være sosial med venner.

– Eg er framleis med ut på sosiale ting. I verste fall drikker eg ikkje, eller så låner eg pengar, forteller hun.

Når hun blir spurt om hva som er dyrest ved å være student i Oslo, er hun ikke i tvil.

– Alkohol!

Olivia jobber ikke ved siden av studiene. Hvis hun hadde fått 2000 kroner ekstra å bruke hver måned, ville hun brukt pengene på snus, øl og røyk.

Inngangen til OsloMet

En annen studenthverdag i Volda

Studentøkonomien kan se ganske annerledes ut utenfor Oslo. Martin Pilkvam (22) kommer fra Oslo og tok en bachelorgrad i medier og kommunikasjon på OsloMet. Da bodde han hjemme hos foreldrene sine. Nå har han flyttet til Volda for å starte på master.

Der bor han i et studentkollektiv med fire andre. Han betaler 4900 kroner i måneden for boligen, som består av et soverom med eget bad og felles kjøkken.

Den største forskjellen fra Oslo er ifølge Martin hvor mye penger han bruker på bolig, transport og sosiale aktiviteter.

Han bruker omkring 3000 kroner i måneden på mat. For å spare mest mulig lager han det meste av maten selv og handler når det er tilbud.

Martin har ingen planer om å jobbe ved siden av studiene. For å ha mer økonomisk frihet gjennom studietiden brukte han sommerferien på å jobbe og spare penger.

– I fadderuken hadde jeg ikke noe budsjett, den uken var bare for gøy, sier han.

Transportutgiftene hans er nærmest fraværende.

– Det tar fire minutter å gå til skolen og 20 minutter å gå gjennom hele byen.

Også når det gjelder uteliv og alkohol, merker Martin en forskjell. I Volda koster en øl på puben 71 kroner. Da han bodde i Oslo, brukte han mer enn 100 kroner per halvliter.

Hvis Martin fikk 2000 kroner ekstra i måneden, ville han brukt pengene på mat.

– Luksuriøse matvarer, som biff!

Mange studenter opplever økonomiske problemer

Olivia og Martin viser to forskjellige sider av studentøkonomien. Mens Martin har en rimelig studentbolig og kort vei til det meste, sitter Olivia igjen med svært lite etter at husleien i Oslo er betalt.

Ifølge Statistisk sentralbyrå oppga 31 prosent av studentene i 2025 at de hadde opplevd økonomiske vanskeligheter i høy grad.

Kilder:

https://www.ssb.no/utdanning/hoyere-utdanning/artikler/flere-studenter-har-okonomiske-utfordringer

Studentene Olivia Szlage og Martin Pilekvam

Stikkord