Gjennomførte løpefest i sørgeperioden

Jentemila ble gjennomført i en nedtonet versjon under den nasjonale sørgeperioden. Deltaker Hanah Murati opplevde likevel at sorgen preget løpet mindre enn hun hadde forventet.

Oversiktsbilde av Bislett stadion pyntet med lilla og rosa ballonger, stands og Jentemila-bannere.

Bislett stadion før årets Jentemila. Arrangementet ble gjennomført som planlagt, men med enkle tilpasninger på grunn av den nasjonale sørgeperioden. 

Kort oppsummert:
  • Jentemila ble arrangert under den nasjonale sørgeperioden etter Kong Haralds bortgang.
  • Arrangøren vurderte å utsette løpet, men valgte å gjennomføre i en nedtonet versjon.
  • Deltaker Hanah Murati opplevde at sorgmarkeringen fikk mindre plass enn hun hadde forventet.

Lørdag 5. september ble Jentemila arrangert på Bislett. Etter kong Haralds bortgang vurderte arrangøren å utsette løpet, men valgte til slutt å gjennomføre som planlagt i en nedtonet versjon.

Deltaker Hanah Murati var på forhånd usikker på om det var passende å gjennomføre løpet under sørgeperioden. Etter å ha deltatt sitter hun først og fremst igjen med inntrykk av god stemning.

– Stemningen under Jentemila var veldig bra. Alle smilte, pratet sammen på plenen og det virket som at alle koste seg og var i godt humør, sier hun.

Hanah deltok for første gang og har derfor ingen tidligere Jentemila å sammenligne med. Likevel la hun ikke spesielt merke til at årets arrangement var tonet ned.

Vurderte å utsette

Arrangør Torhild Viken forteller at de vurderte om det ville være riktig å gjennomføre arrangementet i sørgeperioden eller om de skulle utsette det.

En stor andel av deltakerne er tilreisende, og ifølge Viken ville en flytting fått konsekvenser for mange mennesker.

– Vår opplevelse av Hans Majestet Kong Haralds budskap gjennom hans levetid, har vært at samhold, idrett og glede i folks liv sto svært høyt, sier Viken.

Store mengder blomster, norske flagg, tente lys og hilsener utenfor Slottet.
SØRGEPERIODE: Blomster, tente lys og flagg fylte plassen utenfor Slottet etter kong Haralds bortgang. Jentemila ble arrangert under landesorgen.

Etter undersøkelser og vurderinger bestemte arrangøren seg derfor for å gjennomføre løpet, men med mindre fokus på det Viken beskriver som "høy løpeparty-stemning".

Det ble også satt opp et eget område hvor deltakerne kunne skrive en hilsen til den avdøde kongen i en minnebok som arrangøren ønsker å gi videre til Slottet. De som ønsket det, ble oppfordret til å løpe med sørgebånd.

Sorgen fikk mindre plass

Før løpet beskrev Hanah kombinasjonen av løpefest og sorgmarkering som "en rar mellomting". Etter arrangementet forteller hun at sorgmarkeringen fikk mindre plass enn hun hadde sett for seg.

– Man kunne ta sørgebånd i en bod, ellers så var det en liten stand med bilde av kongen og en minnebok hvor man kunne skrive en avskjed, sier hun.

Hanah fikk ikke med seg selve minnemarkeringen, og opplevde heller ikke at den påvirket stemningen under arrangementet.

– Det var fint med sørgebånd, men en helhetlig atmosfære av sorg blant damene var det ikke.

Hanah Murati, deltaker av Jentemila, smiler til kamera iført en rosa trøye.
Hanah Murati deltok på årets Jentemila 5. september.

Hun er samtidig usikker på hva arrangøren eventuelt kunne ha gjort annerledes for å skape en bedre balanse mellom løpefest og sørgeperiode.

– Jeg vet ikke hva jeg hadde ønsket mer under et slikt arrangement.

Etter løpet er det likevel den gode opplevelsen hun sitter igjen med.

– Jeg synes det var et bra arrangement, og det er det jeg sitter igjen med. Jeg synes også det er viktig å gjøre ting som man gleder seg over, selv under en sørgeperiode.

Stikkord