Pendlernes mistillit til Vy: – Jeg har vurdert å flytte 

20 prosent av alle tog-avganger i august 2026 har enten vært forsinka eller innstilt. Dette kan bidra til økt mistillit til Vy og vekke reaksjoner hos forbrukerne.

Mennesker i kø

Kø i rulletrappen på Nasjonaltheateret 

Kort oppsummert
  • I august 2026 har mange pendlere opplevd forsinkelser og innstillinger av flere tog. Pendlere er frustrerte og misfornøyde med forutsigbarheten til Vy.
  • Kommunikasjonssjef i Vy peker på viktigheten av at Bane Nor får midler til å kunne vedlikeholde og fornye jernbanen, slik at punktligheten på togene øker.
  • Han opplyser om at flere ansatte på Vy-togene syntes det er vanskeligere å gå på jobb i perioder preget av forsinkelser og innstillinger. 

I august i år har rundt 4 av 5 tog vært presise på avgangstid, ifølge Bane Nor sine tall. Dette tilsvarer rundt 80 prosent av alle avganger. De resterende 20 prosentene av avgangene som er preget av forsinkelser og innstillinger, berører tusenvis av mennesker. Dette skaper frustrasjon og mistillit. 

Sandra (33) pendler til Oslo jevnlig, og opplever Vy sitt kollektivtilbud som uforutsigbart. Hun benytter togene i retning Oslo Sentralstasjon, og forteller om forsinkelser og innstillinger på avganger gjentatte ganger i løpet av uken. 

Forsiden til Oslo S i glass, med teksten "Oslo Sentralstasjon"

Oslo Sentralstasjon er et knutepunkt for kollektivtrafikk inn og ut av Oslo. Foto: Sondre Jensen

– Beregner du ekstra tid når du skal reise med Vy?

– Hvis jeg skal til Oslo sentrum, beregner jeg én time ekstra. Hvis jeg må bytte tog på Oslo S, beregner jeg to timer ekstra.

Hun forteller at hun har en fulltidsjobb som innebærer mange møter og andre gjøremål som skal gjøres i Oslo, men at det ikke alltid finnes nok timer i døgnet til å beregne én eller to timer ekstra hver gang. Hun ønsker i tillegg å ivareta andre interesser og opprettholde et sosialt liv. 

– Jeg har ofte blitt forsinket til jobb. Da kan man fort fremstå som useriøs og at man ikke har respekt for andres tid, selv om forsinkelsen er helt utenfor ens egen kontroll, forteller 33-åringen. 

Mange kan syntes at pendlingen med tog og risikoen for forsinkelser, er et uforutsigbart element i hverdagen. Dersom man har forpliktelser eller verv som krever tilstedeværelse og oppmøte, kan Vy-togene være en betydelig stressfaktor i hverdagen.

– Har du noen gang vurdert å bytte jobb slik at du ikke er avhengig av å pendle med tog?

– Ja, og jeg har også vurdert å flytte, selv om jeg elsker hjemmet mitt og trives godt på jobben min. Jeg føler at jeg alltid må ta høyde for Vy når jeg planlegger dagen min.

Flere mennesker stiger ombord på et tog ved Oslo S

Togene fylles opp i rushtiden. Foto: Sondre Jensen

Vanskeligere å gå på jobb

– Våre ansatte har i likhet med passasjerene, ingen reell mulighet til å påvirke eller motvirke forsinkelsene når det er feil og mangler på infrastrukturen, sier kommunikasjonssjef hos Vy, Åge-Christoffer Lundeby. 

Han legger ikke skjul på at august måned i 2026, ikke har vært en god måned med punktligheten på tog, da spesielt på Østlandet.

– Vi vet at dette påvirker hverdagen til titusenvis av mennesker som har mange viktige gjøremål og avtaler i sin hverdag. Det er av største viktighet at Bane Nor får midler og gjennomfører viktig vedlikehold og fornyelse av jernbanen, slik at vi får minimert stopp og forsinkelser, skriver kommunikasjonssjefen i en e-post. 

– Påvirker forsinkelser og innstillinger de ansattes hverdag også?

– Våre ansatte ute i togene merker at det er vanskeligere å gå på jobb i slike perioder, ja. Det er viktig at alle forstår at det som er ment som en morsomhet, kan bli oppfattet som en belastning, hvis det er 15. gang at man hører noe om forsinkelse eller udugelighet.

Lundeby poengterer at de ansatte på togene gjør en fantastisk jobb, og at de som Vy sitt ansikt utad, ikke skal bære byrden når systemet svikter. 

Stikkord