Obama-lunsj i Oslo: – Håper vi får et glimt av ham
Tidligere president i USA Barack Obama skal spiste lunsj med kongen og statsministeren. Tirsdag formiddag var Journalen på slottsplassen og snakket med spente publikummere.
– Obama er nok veldig velkommen. Jeg tror besøket hans kan gi håp, sier Jostein Tellnes. Han er på vei gjennom slottsparken og visste ikke at Obama var i byen.
Han er spent på hvem den tidligere amerikanske presidenten skal møte og hva de skal snakke om.
– Kanskje Obama kan bidra til å finne løsninger for veier videre i verden, og hvordan Norge kan være med å løse den globale situasjonen.

Journalen møter også to glade gutter som håper å få et glimt av den tidligere presidenten.

– Vi var her i Slottsparken i går også, og da var vi ikke så langt unna. Så vi nå er vi tilbake og håper at vi har flaks. Det er jo stas hvis man får møte en amerikansk president, sier Victor Kvelstad.
Kvelstad er nysgjerrig på hva Obama skal snakke med kongen om, men regner med det handler om politikk.
– Jeg regner med at de snakker om krig, verdenssituasjonen og Norges relasjon til USA, sier kompisen Herman Hauahei Moberg.
– Hva tror dere kongen serverer til lunsj?
– Fjordlands hjortestek, kanskje, sier Hauahei og ler. Kvelstad slenger seg på og foreslår Grandiosa.
Diskuterte verdenssituasjonen
– Det var en hyggelig og god samtale med tidligere president Barack Obama, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til NRK.

Ifølge NTB, snakket statsminister Støre og Obama om den urolige situasjonen i verden, krigen i Ukraina, og muligheter og utfordringer med bruk av kunstig intelligens.
Dette spiste de
Ifølge Nettavisen fikk lunsjselskapet servert små sandwicher med slottsrøkt laks og ramsløk fra hagen, terte med asparges fra kongsgården, og hjemmelagde små desserter med plomme fra kongsgården.