Liverpools nye mann
Fotballklubben Liverpool sparket Arne Slot fra jobben som hovedtrener for laget. De har vært på utkikk, og flere aviser bekrefter ny trener.
- Arne Slot fikk sparken fra Liverpool
- Bournemouth-trener Andoni Iraola er bekreftet som ny hovedtrener for Liverpool
- Fotballekspert Lars Tjernås deler sin mening
Fjorårets Premier League-vinnere Liverpool avslutter sesongen på en svak femte plass under Arne Slot og er sikrer seg så vidt Champions League-fotball for neste sesong. Klubbens styret tok avgjørelsen ved å sparke nederlenderen og prosessen i å lete etter ny hovedtrener var i gang. Nå bekreftes det at de har funnet rette mann for jobben.
Fotballjournalist Fabrizio Roman bekrefter på X at Liverpool har funnet en ny trener og at forhandlingene er i gang. Fabrizio Romano skriver på X at den nye treneren blir nåværende Bournemouth-trener Andoni Iraola. Dette bekreftes av både Romano, The Guardian og BBC, som sier at forhandlingene ligger godt an, og at Liverpool-supporterne kan snart vente seg en ny trener. Liverpool har fortsatt ikke kommentert på om Iraola er den nye treneren.
Europa etter 127 år
Bournemouth avslutter sesongen på en sterk sjette plass under Andoni Iraola. Dette betyr at de skal spille i en europeisk turnering, som er klubbens første gang i deres 127 års-periode som fotballklubb. Iraola har ledet laget fra en niende plass i fjorårets sesong til en sjette plass som kvalifiserer dem til å spille i Europa League. De avslutter sesongen tre poeng bak Liverpool og går akkurat glipp av Champions League-fotball. Spanjolen leder klubbens siste 18 kamper ubeseiret, noe som sikrer dem en plass for Europa-spill.
Startet på hjemmebane
Iraola har tidligere vært profesjonell fotballspiller for Atletico Bilbao og spilt over 400 kamper for klubben, før han avsluttet karrieren i New York FC. Trenerkarrieren startet seks måneder etter at han la opp, hvor han startet i Kypros for Larnaca også tok jobben i CD Mirandes, andre divisjonsklubb i Spania. Siste stopp før Bournemouth var Rayo Vallecano i Spanias øverste divisjon, som hovedtrener i tre år før Premier League-overgangen. Etter nesten tre år i Bournemouth er Andoni Iraola klar for en ny utfordring.
Iraolas kamphistorikk mot Liverpool tyder ikke godt, med kun en av syv kamper vunnet. Spanjolen har derimot ledet laget sitt til seier i deres siste kamp mot Liverpool, en kamp som har vist seg å være viktig. Bournemouth er en betydelig mindre klubb enn Liverpool og det er få som hadde satt Bournemouth som favoritt i disse kampene. Utfallet i det siste oppgjøret motbeviser de som tvilte og Iraolas tropp tok tre viktige poeng som sikret dem Europa League-fotball.
Hva sier eksperten? Fotballekspert i Aftenposten og Viaplay, Lars Tjernås er en fan av Andoni Iraolas trenerstil og forettningsmodell. Han er optimistisk og sier at Iraola har en trenerstil som fokuserer på utvikling av enkeltspillere, noe som påvirker utviklingen av laget og er viktig for alle store klubber med et ønske om titler. Samtidig er det en god forretningsmodell, spesielt for en klubb som Bournemouth hvor det var et aktivt valg og en del av forretningsmodellen å bruke unge spillere. Tjernås sier derimot at dette ikke nødvendigvis er tilfellet for Liverpool.
– I Bournemouth var det å bruke unge spillere både et aktivt valg og en del av en forretningsmodell. I Liverpool blir kravene til resultater så store at det vil tvinge seg fram å velge beste spillere uansett fødselsdato
Tjernås har troa på at Iraola kan passe inn fint i rollen som hovedtrener for Liverpool og sier at Iraola bruker backene offensivt på en måte som vil kle Kerkez og Frimpong veldig godt. Han mener også at spillere som Van Dijk og Alisson ikke trenger å stresse over å komme seg inn i startelleveren med tanke på alder.
– I Liverpool blir kravene til resultater så store at det vil tvinge seg fram å velge beste spillere uansett fødselsdato
Selv om Tjernås mener at Iraola er et godt valg sier han fortsatt at spanjolen har noen utfordringer han står ovenfor. Eksperten forteller at Bournemouth-treneren må trenge enda større mobilitet sentralt eller utvikle det hos de spillerne som er der. Tjernås sier derimot at det er en fare Iraola kan treffe som han må overkomme, før han kan bli en suksess.
– Den største og eneste faren er at det er totalt annerledes å lede Liverpool enn Bournemouth. Et helt annet press, krav og forventninger, både om resultater og måten de skal komme på. Mestrer han den delen har han alle forutsetninger for å bli en suksess.